Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

27 października 2023

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mają do wyboru sporo możliwości: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, ale również monet bulionowych.

Co determinuje faktyczną cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, odróżniają się od nich pod wieloma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich środków finansowych, co sprawia, że ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej regulowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych lub w związku z ważnymi rocznicami, dlatego ich wygląd niezmiernie rzadko ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie datą bicia. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość określa ciężar i próba użytego do ich bicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest prostsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jednakże mennice biją też monety o nominale 1/10 czy 1/2 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są z reguły ze złota najwyższej próby, a więc .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – redukcję możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o ilości czystego złota, z którego zostały wybite.

W asortymencie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. Britannię, Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]