Leasing dla firm – z doradcą bezpieczniej

12 sierpnia 2021

Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego liczne plusy sprawiają, że leasing okazuje się doskonałym sposobem umożliwiającym optymalizację wydatków wiążących się z działalnością firmy. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny wpływa również to, że umożliwia on uzyskanie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach konkretnie jednak polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na tę formę finansowania?

Na czym opiera się leasing?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, jednak w Polsce są to pojęcia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę określonego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj są auta, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa lub sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w niskiej cenie.

Leasing – jak uniknąć błędów?

W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż ciężko znaleźć w tej grupie tę najlepszą – niezbędne do tego są właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je ma, wybierając leasing, dobrze zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed znalezieniem oferty warto zatem odwiedzić doradcę finansowego, który pomoże wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zapewni, że leasing rzeczywiście będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.