Czy warto lokować oszczędności w złoto w sztabkach?

26 listopada 2023

Jeśli potrzebujesz sztabek złota, koniecznie odwiedź ten adres.

Gromadzenie pieniędzy na koncie bądź umieszczanie ich na lokacie nie jest obecnie tak dochodowe jak pięć lat temu. Niskie oprocentowanie oferowane przez banki, ale też i powszechniejsze zrozumienie, że nie zainwestowane środki przynoszą zysku doprowadziły do tego, że Polacy szukają rozwiązań, które umożliwią ich finansom przynosić po latach poboczny przychód. Obok nabywania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz zagorzalszych sympatyków zyskują metale inwestycyjne, a szczególnie – złote sztabki.

Czy sztaba złota to pewna lokata?

Od razu trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż inwestycja pieniędzy w sztabki złota to inwestycja na kilka lat. Złoto najczęściej opiera się silniejszym i słabszym kryzysom obserwowanym w gospodarce, a wręcz destabilizacja polityczna oraz gospodarcza nierzadko zwiększa jego cenę. Rzecz jasna, można odnotować wahania w jego wartości, jednak badając jej historyczny wykres bez trudu daje się zauważyć, iż wraz z upływem lat idzie ona w górę. Dlaczego tak się dzieje? Od stuleci ilość tego metalu szlachetnego będąca w obiegu utrzymuje się mniej więcej bez zmian. Dawno temu był on uniwersalnym środkiem płatniczym, współcześnie jest w szerokim zakresie stosowany w medycynie, elektronice oraz przemyśle chemicznym, jak również – nadal na ogromną skalę – w jubilerstwie i sztuce. Mimo, iż wydobycie złota trwa nieustannie i teoretycznie powinno go przybywać, recykling tego kruszcu zastosowanego przykładowo do produkcji urządzeń elektronicznych (jak telefony komórkowe czy też kable USB) jest częstokroć nierentowny, tym samym popyt na złoto trzyma się wysokim poziomie i oczekuje się, iż z biegiem lat trend ten nie powinien ulec zmianie.

Złoto w pojedynczych sztabkach lub combibary – co kupić?

Słuchając o lokacie finansów w złoto w sztabkach większość osób momentalnie pomyśli, że to nie dla nich, z powodu wysoki koszt. Jednak złote sztabki odlewa się w wielu rozmiarach, wobec tego zasadniczo każdy może pozwolić sobie na inwestycję pewnego wycinka oszczędności w ten metal. Złoto można zamówić już w sztabkach o wadze 1 g, 2,5 g bądź 10 g. Te małe sztabki są także doskonałym pomysłem na prezent. Zasobniejsi inwestorzy, mający pokaźniejszy kapitał często nabywają większe sztaby złota o wadze 50 g, 500 g, a nawet 1000 g. Trzeba jednak mieć świadomość dwóch faktów. Po pierwsze, wybierając większą sztabkę kupimy złoto po znacznie niższej cenie. Po drugie, nie da się pociąć kupionej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży.. Wobec tego powinno się nabywać złoto w sztabkach o przeróżnej wadze lub zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są od razu rozparcelowane na niewielkie sztabki o wadze 1 g.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]