Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

5 lipca 2022

Porządna porcja wiedzy o Krajowym Systemie Faktur. Przeczytaj koniecznie!

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, ale dla przystosowanego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest doskonale zrozumiały. Fakt, iż faktury mają ujednoliconą strukturę sprawia, że obojętnie którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to istotny postęp głównie dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi nie są zobowiązani wysyłać pliku JPK_FA, szybciej dostaną zwrot VAT oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku VAT, akcyzowego oraz dochodowego. Watro dodać, iż nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, ale trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]