Co to jest system SWIFT?

16 kwietnia 2023

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące systemu bankowego SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Co jest największym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na całym świecie wdrożone są również przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze danego kraju.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i wiele innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]