Aktualny kurs dolara znajdziesz w kantorach online

18 sierpnia 2021

Jeszcze cztery dekady każdy chciał mieć co najmniej kilka dolarów, aby wpaść po sprawunki do Pewexu. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych posiadanie oszczędności w tej walucie było oznaką sukcesu w życiu zawodowym. Dzisiaj pokaźna część Polaków zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i możliwości internacjonalnej wysyłki paczek z najpopularniejszych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już emocji, a nabyć go da się również przez internet, gdyż od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory online, które wymieniają złotówki na dolary po nieraz bardziej rentownym kursie niż w bankach.

Dolar – garść informacji o tej walucie

Określenie „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety wybijane z 1 oz srebra. I rzeczywiście z początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Banknoty dolarowe, które w początkowym okresie zyskały sobie wielu przeciwników, wprowadzono do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem monet. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien lnu (ok 25%) oraz bawełny (ok 75%) z dodatkiem kilku innych komponentów, które są utajnione. Nie oznacza to jednak, iż banknoty dolarowe są niezniszczalne – zbadano, że niskie nominały krążą w obiegu mniej więcej 5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a uformowany z nich materiał jest sprzedawany firmom, które robią z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu ok. 30 lat, lecz są one także zazwyczaj gubione, a nierzadko właściwie wyrzucane przez obywateli USA. Analizy wskazują, że tak dzieje się rokrocznie z prawie 62 milionami $ w bilonie.

Gdzie sprawdzić kurs dolara?

Dolar to nazwa kilku walut jednak nie da się ukryć, że kiedy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX w. był najważniejszą walutą świata, a dopiero w tym wieku stopniowo tracił swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara nadal stanowi pokaźny wycinek obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane najświeższym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdym momencie sprawdzić jego cenę między innymi na stronie kantoru online, gdzie kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych interwałach. Ponadto, można tam przeanalizować historyczne dane dotyczące kursu dolara, a także skonfrontować jego cenę z aktualnymi kursami najpopularniejszych walut.