Zastosowanie biokominków narożnych

21 listopada 2019

Remontujesz dom i myślisz, jak uczynić je jeszcze bardziej przytulnym, ale przy tym chcesz, aby nowa aranżacja pomieszczenia miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w wykorzystać biokominek!

Czym charakteryzują się kominki ekologiczne

W latach, kiedy tak dużo mówi się o ochronie środowiska i zanieczyszczeniu powietrza, oczywistym jest, iż nawet właściciele domów jednorodzinnych stopniowo rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub węglem. Analogiczne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne przynoszą przecież ekologiczne biokominki, które w czasie pracy nie wytwarzają dymu. Używane w nich biopaliwo lub wkłady żelowe dają głęboką ciepłą barwę płomieni, która przypomina paleniska z górskich, tradycyjnych domków. Paleniska większości biokominków można dodatkowo przystroić włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z płomieniem błyszczy się jak żarzące się drewno, polerowanymi kamykami ceramicznymi w różnych barwach lub polanami ceramicznymi, które znakomicie imitują takie gatunki drzew jak brzoza, sosna, olcha, bądź dąb, co zwiększa dynamikę ognia i potęguje wrażenie posiadania tradycyjnego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden atut – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie są gorące jeszcze przez długi czas, dzięki czemu ciepło emitowane jest jeszcze kilkanaście minut po stłumieniu płomienia.

Biokominki narożne – dlaczego to się opłaca?

Obudowy biokominków produkowane są w wielu formach. Bardzo popularne są biokominki narożne, charakteryzujące się tym, że ich obudowa zagina się w prawo lub w lewo, dzięki czemu można zawiesić je na kolumnach oraz zagięciach ścian. Takie biokominki rogowe nadają się również do zabudowy – daje to porywający efekt aranżacyjny. Zaletą biokominków narożnych jest to, że emitowane ciepło rozprzestrzenia się jednocześnie w dwóch kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem będziemy rozważać, czy postawić na biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma najczęściej wartość estetyczną, warto jednak pamiętać, że szkło hartowane jest dość kosztownym elementem i może podnieść cenę biokominka. Poza tym osłona ognia dłużej się nagrzewa, dlatego jeżeli chcemy stosować biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, warto wybrać model bez szyby. Z kolei jeśli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy małe dzieci w domu, warto kupić model z szybą, która nie da pociesze sięgnąć do płomienia.