Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

14 kwietnia 2020

Znajdź obrączki Kraków na http://tinyurl.com/yy284jlu

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców na zawsze, a oznaką ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – cząstka ceremonii ślubu od XIII w.

Początkowo nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Mało osób wie jednakże, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele stuleci później. I choć wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Kanadzie, w Egipcie, na Słowacji albo w Irlandii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według staroświeckich wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają i wybierają obrączki ślubne razem, aczkolwiek tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Współczesne obrączki

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej stonowanym designem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które uosabiały niezłomność miłości. Współcześnie do ich wykonania używa się głównie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, są one też w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również często w ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo istotny dla młodej pary cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]