Jak robi się topaz mistyczny?

26 czerwca 2018

Więcej szczegółów o mystic topazie

Wspaniały blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć z pozoru mogłoby się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są efektem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca oraz powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Odcienie topazu mistycznego

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od kruszcu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz ma fioletowy odcień, niebieski z kolei jest efektem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe efekty daje wykorzystywanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Często używają go więc do produkcji wisiorków, kolczyków i pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się także na co dzień. Nie bez znaczenia jest też mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej możemy dobrać ozdoby do danego stroju.